Strona korzysta z plików cookies. Klikając przycisk "Akceptuję, nie pokazuj więcej", wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, w tym profilowanie w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej z siedzibą w: Bielany-Jarosławy, nr 65, 08-311 Bielany.

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Renata Dąbkowska

 

Polska wokalistka muzyki pop, nauczycielka, trenerka wokalna, terapeutka. Pracuje w Centrum Terapii Autyzmu SOTIS w Warszawie. Studiowała „Śpiew solowy” na: ZPSM im. F. Chopina w Warszawie. Absolwentka WSKPiSM oraz WSM w Warszawie. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

Karierę rozpoczynała jako nastolatka w zespole Dystans, z którym wydała pięć kaset a potem płytę ze złotymi przebojami znanymi w całej Polsce do tej pory m. in. „Czerwona Jarzębina”, „Co za noc”, „Nie warto kochać”, „Kalifornia” czy „Nie zasypiaj”.  Z zespołem występowała m.in. w Katowickim Spodku, Warszawskiej Sali Kongresowej, gdzie wypromowała największy swój przebój p.t.: „Czerwona Jarzębina”, który do dziś śpiewa cała Polska. Koncertowała również za granicą grając dla Polonii w Londynie w 2003 r. i w 2007 r., w Irlandii, w Nowym Yorku oraz Chicago.

Renata Dąbkowska to także wokalistka zespołu Sixteen, z którym nagrała single: „Twoja lawa” czy „Obudź we mnie Wenus”.

W 1998 r. Renata Dąbkowska wraz z zespołem Sixteen reprezentowała Polskę na 43 Konkursie Piosenki Eurowizji w Wielkiej Brytanii. Ich pierwszy album – Lawa (1997) zyskał status platynowej płyty.

Renata Dąbkowska otrzymała wiele wyróżnień m.in. nominację do nagrody Fryderyki 1997 w kategorii Fonograficzny debiut roku.

Fryderyk to nagroda przyznawana artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej. Do tej pory tę szczególną nagrodę otrzymali m.in.: Marek Grechuta, Kora, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Tomasz Stańko, Edyta Górniak, Patrycja Markowska, Blue Cafe, Feel, Pectus, Golec uOrkiestra, Justyna Steczkowska, Dawid Podsiadło, czy Anna Maria Jopek.

Rok później Renata rozpoczęła karierę solową. Teksty na Jej solowy projekt napisali: Beata Kozidrak, Andrzej Mogielnicki, Robert Amirian oraz sama artystka. Renata Dąbkowska wydała dotąd dwa solowe albumy: Jedna na cały świat w kwietniu 1999 i Bo taka jest w maju 2004.

W 1999 została laureatką Nagrody Publiczności koncertu Premiery na Najbardziej Renomowanym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu organizowanym przez Telewizję Polską za piosenkę „Czasami”. Na festiwalu w Opolu pojawiła się także w 2004. Współpracowała także z Telewizją Polsat prowadząc programy telewizyjne m.in: „Miłość od pierwszego wejrzenia”.

Kilkukrotnie brała udział w trasie koncertowej Lato z Radiem organizowanej przez Polskie Radio. W 2006 piosenka Sixteen Twoja lawa znalazła się na jubileuszowej składance największych hitów Lata z Radiem. Jest to osoba z bardzo bogatym doświadczeniem artystycznym, charyzmatyczna, otwarta i pozytywna. Współpracowała z najlepszymi polskimi wytwórniami muzycznymi takimi jak Pomaton EMI, PolyGram Polska, Izabelin Studio, Marketour, Vanila Records czy największą wytwórnią na świecie – Universal Music. Nakładem Universal Music Polska ukazały się nagrania m.in. takich wykonawców, jak: Maryla Rodowicz, Ich Troje, Perfect i wielu innych w tym Renaty Dąbkowskiej.

http://festiwalopole.tvp.pl/10845052/xxxvi-kfpp-1999